Ketvirtadienio skaitiniai. Aštuntokės pamąstymai apie akciją „Misija Sibiras”

MISIJA SIBIRAS
„Misija Sibiras“ – keturioliktus metus vykstantis projektas, kurio metu organizuojamos ekspedicijos į lietuvių tremties ir kalinimo vietas. Ekspedicijos tikslas yra sutvarkyti lietuvių trėmimų vietas, apleistas kapines, pastatyti atminimo simbolius ir paminklus.
Pati pirmoji ekspedicija vyko 2006 metais. Nuo pirmos ekspedicijos daugiau nei 13000 jaunų žmonių pareiškė norą dalyvauti projekte. Iš viso buvo suorganizuota aštuoniolika ekspedicijų, bei tūkstančiai pristatymų įvairiose mokymo įstaigose, bendruomenių centruose. Apie ekspedicijas sukurta labai daug dokumentinių filmų ar reportažų, eksponuota šimtai fotografijų parodų. Dalyvių amžius ekspedicijose neribojamas, ekspedicija nemokama. Dalyvaujant reikia pasirūpinti tik asmeniniais daiktais (kuprine, miegmaišiu, avalyne, drabužiais ir kt.). Prie projekto ,,Misija Sibiras” galima prisidėti dalyvaujant ekspedicijose, aukojant pinigus ar dalyvaujant projekto renginiuose (filmų premjerose, fotografijų parodose ir pnš.). Nors ekspedicija trunka tik dvi savaites tikroji misija tęsiasi visus metus. ,,Misija Sibiras” dalyviai kiekvienais metais Birželio 14- tą dieną rengia akciją ,,Ištark, išgirsk, išsaugok”, kurios tikslas išsaugoti ne tik istoriją, bet ir žmonių atminimą. Ekspedicijos vyko ne tik Sibire, bet ir Kazachstane, Rusijoje, Krasnojarske, bei Irkutske. 2008 metų ekspedicijoje dalyvavo netgi Marijonas Mikutavičius! Kiti ekspedicijos dalyviai rašė dienoraščius (13) žmonių) kuriuos galima rasti „Misija Sibiras“ tinklalapyje. Dienoraščiuose aprašyta didžioji dalis ekspedicijų ir asmeninė patirtis.
Mano nuomone dalyvauti tokiame projekte tikrai verta, nes prisidedame prie istorijos, kurią kuriame patys. Dalyvaujant neleidžiame „praeities vaiduokliams“ pranykti ir likti užmirštiems.
Praeities vaiduokliai – mirę žmonės (jų sielos), kurių kapai buvo apleisti.

Ineta Dikmonaitė 8a klasė