Elektroninės cigaretės

Elektroninės cigaretės. Kas tai?
EC vadinami prietaisai, turintys kaitinimo elementus, užpildyti specialiu skysčiu, kurį aukšta temperatūra paverčia aerozoliu, tinkamu įkvėpti. Elektroninių cigarečių užpilduose ir aerozolyje aptinkama toksinių ir kancerogeninių medžiagų: nitrozaminų, metalų, policiklinių aromatinių angliavandenilių, propileno glikolio.
Tyrimai rodo, kad įgudę EC naudotojai rūkydami EC įkvepia panašiai tiek nikotino, kiek ir rūkydami įprastines cigaretes.
Pasekmės ir žinomas poveikis sveikatai

Įrodyta, kad rūkant EC taip pat formuojasi priklausomybė. EC rūkymas jauname amžiuje padidina tokių simptomų, kaip antai kosulio ar švokštimo, dažnumą ir bronchų astmos paūmėjimų riziką.
Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad EC gali sprogti, apdeginti, sukelti į šautinius panašių sužalojimų. Tokių trauma tikimybė didesnė naudojant prastos kokybės baterijas, tinkamai neprižiūrint EC ar bandant jas remontuoti, ardyti, modifikuoti. EC užpildas (skystis) kontakto atveju gali pažeisti burnos ertmę ar ryklę (išgėrus), akis, odą, veikdamas sistemiškai – sukelti traukulius, anoksinį smegenų pažeidimą, vėmimą. Tyčinis ar atsitiktinis apsinuodijimas EC skysčiu gali būti mirtinas.

Kokia situacija Lietuvoje?
Šiandieną Lietuvos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo nuostatos nėra taikomos elektroninėms cigaretėms be nikotino. Elektroninėms cigaretėms su ir be nikotino gamyba ir prekyba nėra licencijuojamos veiklos. Būtinas elektroninių cigarečių aktyvesnis pardavimų ir jų vartojimo reguliavimas ypač jauno amžiaus žmonėms. Ir taip pat būtina suvokti, kad tai nėra visiškai saugi ir žalos sveikatai nesukelianti, ypač tolimuoju laikotarpiu, priemonė.