Tarptautinis Erasmus+ susitikimas Madeiros saloje

Ukmergės Užupio pagrindinės mokyklos mokiniai, Erasmus+ projekto “News from a greener Europe” dalyviai, Karolina Novikaitė, Paulina Vilčinskaitė, Titas Motiejūnas, Lukas Varnas kartu su anglų kalbos mokytoja Rusne Valeikiene, projekto koordinatore IT mokytoja Virgilija Markevičiene, mokyklos direktore Regina Razmiene vyko į tarptautinį projekto susitikimą Madeiros saloje, Funšalyje.
Kelionė vyko lapkričio 12-17 dienomis.
Madeira – Atlanto vandenyno perlas, kur ištisus metus žydi sodai, o ore plevena levandų kvapas, mat dėl Golfo srovės įtakos čia vyrauja švelnus klimatas. Funšalis (Funchal) – tai Madeiros salos sostinė, vienas gražiausių Portugalijos miestų. Jo vardas kilo nuo daugybės pankolių (funcho) augančių saloje.
Ankstų antradienio rytą visi projekto dalyviai susirinko Dr.Horacio Bento de Gouveia mokykloje, kurioje ir vyko tarptautinis susitikimas. Tai viena didžiausių Funšalio mokyklų, kurioje mokosi apie 1700 mokinių. Pamokos vyksta dviem pamainomis. Dirba apie 200 mokytojų. Kaip ir Lietuvoje pamokos prasideda 8 valandą ryte. Mokiniai, projekto dalyviai, kartu su draugais ir keliavo į pirmąją pamoką.
Po pamokos mokyklos salėje buvo iškilmingas projekto veiklų atidarymas, po jo ekskursija po mokyklą. Buvo aprodytos klasės, poilsio kambariai (klubai), IT ir menų auditorijos. Dr.Horacio Bento de Gouveia mokykla yra ekologiška mokykla. Visus projekto dalyvius sužavėjo Green Garden (Žaliasis sodas), kiekvienos klasės puoselėjamas ekologinis darželis.
Po pietų pėstute patraukėme į CTM Sao Lazaro. Tai rekreacinis parkas Atlanto vandenyno pakrantėje, kuriame įkurtas vandens pramogų parkas. Moksleiviams buvo organizuoti vandens žaidimai, kai kuriems teko pirmą kartą irkluoti kanoją ar bandyti irtis irklente. Po žaidimų moksleiviai kartu su savo draugais apsilankė CR7 muziejuje. Tai muziejus skirtas portugalų futbolininkui Christianui Ronaldo ir pasakoja apie jo gyvenimą ir pasiekimus. Muziejuje eksponuojami visi 126 laimėti trofėjai.
Po apsilankymo muziejuje moksleivius pasiėmė tėvai. Reikia paminėti, kad mokiniai gyveno šeimose, tai buvo labai įdomu susipažinti su portugalų šeimų namais ir tradicijomis.
Vakare kiekvienos projektą atstovaujančios šalies moksleivis ir Portugalijos mokytoja buvo pakviesti į LiveTV programą “Madeira Viva” projekto sklaidai. Mūsų šalį ir mokyklą atstovavo aštuntokė Karolina Novikaitė.
TV laidą galite pažiūrėti paspaudę https://www.rtp.pt/play/p4328/e374316/madeiraviva
Kadangi mūsų projektas yra apie ekologiją, apie tai kaip Europą padaryti žalesne gilinome savo žinias kaip nešvaistyti energijos, kaip galima panaudoti alternatyvią energiją, diskutavome. Kai ką teko pastebėti ir natūralioje aplinkoje. Vykome į Water REVERSIBLE Electricity Plant in Socorridos (Hidroelektrinė). „Socorridos” hidroelektrinė sukurta siekiant optimizuoti vandens gamybą skirtą vietiniams gyventojams ir drėkinimui. Tai leidžia panaudoti atsinaujinančius energijos šaltinius. Naudojant 15,5 km ilgio tunelių ir kanalų sistemą, puikiai išnaudojamas geografinis salos išdėstymas – vanduo surenkamas kalnuotoje šiaurėje ir perpumpuojamas į pietus. Vėliau vykome į Paul da Serra, kuri yra didžiausia Madeiros plokštuma apie 24 kvadratinius kilometrus. Jos aukštis yra apie 1500 metrų . Aukščiausias taškas pasiekia 1640 metrų.. Dienomis su gera matomumu matosi ir pietinė, ir šiaurinė pakrantė. Trumpas sustojimas poilsiavietėje, ir vėl tęsiasi kelionė. Dabar jau į Fanal Nature parką ir Natural Swimming Pool Porto Monize. Natūralūs Porto Monizo baseinai yra Porto Moniz kaimo akcentai. Natūralius baseinus Porto Monizse sudaro vulkaninė lava, natūraliai pilna kristalinio skaidraus jūros vandens. Ketvirtadienio rytas mokiniams prasidėjo nuo pamokų Vegetable Garden. Aprodytos klasės, atlikti bandymai. Mokytojai aptarė projekto eigą ir numatė tolesnius veiksmus. Po trumpo poilsio visi susirinkome į mokyklos aktų salė, kur buvo pristatyta sumontuota TV laida “News from a greener Europe” Šiai laidai kiekviena šalis namuose ruošia video medžiagą duota tema. Šį sykį mums reikėjo paruošti pristatymą apie dirvožemio erozijos problemų sprendimą Lietuvoje.. Mūsų kurtą filmuką pristatė Titas Motiejūnas. Po renginių mokykloje apžiūrinėdami miestą keliavome į Electricity Museum. Muziejus įrengtas buvusioje Funšalio elektrinės teritorijoje ir jame eksponuojami retų elektros gaminimo ir generavimo mašinų modeliai.
Apžiūrinėjant Funšalio senamiestį didelį įspūdį paliko architektūra, siauros gatvelės, piešiniais išmargintos durys. Labai įspūdingas Farmer’s Market (ūkininkų turgus). “Mercaso dos Lavradores” (Ūkininkų turgus) – tai spalvų, aromatų, garsų ir tradicijų vieta. Turgus įkurtas 1940 m. Jis užima 9600 kv. m. Pagrindinis įėjimas papuoštas mozaikomis vaizduojančiomis regionines temas. Taip pat prie pagrindinio įėjimo galima rasti moterų apsirengusių tradiciniais Madeiros kostiumais ir pardavinėjančių gėles. Pirmame aukšte – švieži egzotiniai vaisiai, daržovės, prieskoniai ir žolelės, oda ir vytelės. Einant gilyn į turgų – šviežia mėsa ir žuvis.
Laikas Funšalyje prabėgo nepastebimai. Per savaitė patyrėme daug nuotykių, susiradome daug draugų iš skirtingų šalių susiradome daug draugų iš skirtingų šalių, netgi mokėmės italų, ispanų, portugalų ir latvių kalbų žodžių.
Buvo labai sunku atsisveikinti su draugais tapusiais žmonėmis. Atsisveikinant teko ir ašarą nubraukti. Kelionė paliko neišdildomų įspūdžių kiekvieno keliautojo atmintyje. Erasmus+ – tai puiki galimybė susipažinti su naujais žmonėmis, aplankyti naujas šalis, patirti daug nuotykių ir įgyti daug žinių. Kitas susitikimas Lietuvoje, gegužės mėnesį.

Projekto dalyvių sukurtas video reportažas „News from a greener Europe”