„Žmogus nėra skaičius“

Šiemet minimos 75-osios Lietuvos žydų žudynių metinės. Jau tapo gražia tradicija mūsų mokykloje rugsėjo 23-ąją-Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną- įprasminti pilietiškumo pamokomis. Kaip ir kasmet, užupiečiai aktyviai dalyvavo pilietinėje iniciatyvoje „Atminties kelias“. Šia iniciatyva siekiama aplankyti masines žydų žūties vietas, praeinant pėsčiomis kelią, kuriuo į mirtį buvo varomi nekalti žmonės. Lietuvoje tokių vietų yra daugiau nei 200.
Ukmergės ir apylinkių žydų žudynės 1941m. rugpjūčio 1, 8, ir 19 dienomis vyko Pivonijos miške. Įrašas paminkle byloja, kad čia kulkų pakirsti amžinam poilsiui atgulė 10239 nekalti žydų tautos sūnūs ir dukros, seneliai ir kūdikiai. Už visų skaičių, kurie rodo nužudytus Ukmergės žydus, pirmiausia yra žmonės su vardais, asmeninėmis istorijomis, pomėgiais.Tai žmonės, kurių netekome.
Dramatiškus ano meto įvykius prisiminti ir pagerbti aukas čia atėjo aštuntokai, nešini akmenukais su užrašytais simboliniais nužudytų žydų vardais. Tyloje skambėjo mokinių skaitomos ištraukos iš R. Vanagaitės knygos „Mūsiškiai“, I. Mero apsakymo „Geltonas lopas“. Suvaidinta draminė scena apie žydų berniuko vaikystės patirtį nepaliko abejingų ir privertė susimąstyti. Po to mokiniai uždegė žvakutes Holokausto aukoms atminti ir iš jų sudėliojo žodį „Vardai“.
Integruotos pilietiškumo ir lietuvių kalbos pamokos tęsinys vyko mokykloje. Jį vedė lietuvių kalbos mokytoja L. Juzėnienė.
Istorijos mokytoja Valentina Avižienė