Apjuoskim pynėm savo kraštą…

Norime pasidžiaugti
Visa Lietuva dalyvauja projekte ,,Apjuoskim pynėm savo kraštą“, mūsų mokykla taip pat prisideda prie šio projekto sėkmės. Šis projektas skirtas vaikų ir jaunimo kultūrinei edukacijai. Projekte dalyvauja moksleiviai (5-12 klasių) iš Lietuvos gimnazijų, mokyklų, būrelių ir kt. (viso 100 moksleivių). Projekto pradžia – šių metų balandis ir tęsis jis iki gruodžio pabaigos. Už tai, kad pakvietė ir mus tapti šio projekto dalyviais, esame dėkingi šio projekto vadovei Marijonai Sinkevičienei ir lektorėms: Rūtai Narvydienei ir Danguolei Čachavičienei.
Trumpas projekto aprašymas
Tautinio paveldo žinios apie pasaulį perduodamos iš kartos į kartą. Visuomenėje gyvuojantys tradiciniai kultūriniai, dvasiniai ryšiai, išreiškiami tam tikrais ženklais, simboliais, spalvomis. Jų dėka tarp žmonių vyrauja vienovės ryšio idealai su kultūra bei dvasine būtimi.
Juostos Lietuvių tautoje buvo ir yra neatskiriama tautinių drabužių dalis. Juostos, ypač pintinės, šiandien jau yra retai sutinkamos. Moderni šiuolaikinė visuomenė, o ypač jaunimas atitolo nuo raštų simbolikos, jų spalvų reikšmių, todėl projekte svarbus edukacinis momentas, mokantis su vaikais ir jaunimu naujai atrasti ir pažinti ženklų, raštų ir simbolių kalbą, kurie lyg tiltas sujungtų tolimą praeitį su dabartimi.
Veikla
Projektą organizuoja Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakultetas. Gegužės 5 dieną vyko projekto atidarymas. Grupė mergaičių vykome į Kauną. Kauno kolegijoje išklausėme pamokančios istorijos apie pynių atsiradimą, taip pat galėjome rankomis pačiupinėti, pamatyti, kokios jos gražios bei ilgos. Vėliau aplankėme fakulteto praktines dirbtuves. Visi drauge apžiūrėjome įvairias klases, tokias kaip stiklo, odos, keramikos, tekstilės. Pamatėme, kokius gražius darbus sukūrė kolegijos studentai. Vėliau MKČ galerijoje aplankėme parodą, Susitikome su jos autoriumi. Po nuostabių apžiūrų galėjome pasistiprinti maistu, kuriuo vaišino projekto organizatoriai. Po pietų pertraukėlės keliavome į Rumšiškių liaudies ir buities muziejų. Ten galėjome pasigrožėti keturiais nuostabiais Lietuvos etnografiniais regionais: Dzūkija, Suvalkija, Aukštaitija bei Žematitija. Grupės vadovė papasakojoi apie atskirų regionų papročius, pamatėme juostų pinimo būdų jau tais laikais. Na oras tuo laiku nelepino, bet manau daugelis sutiks, kad ši ekskursija labai nudžiugino ir daug ko pamokė mus.
Sekantis projekto renginys jau vyko mūsų mokykloje. Gegužės mėnesį į svečius atvyko projekto vadovė Marijona ir jos pagalbininkė Rūta. Jos išmokė mus pinti juostas iš siūlų. Sekantis susitikimas įvyko rugsėjį, kuomet juostas pynėme iš įvairių juostelių. Kadangi pynimo įgūdžių jau turėjome, tai darbas ėjosi sparčiai. Vyravo gera nuotaika ir pasitikėjimas savimi.
Projekto ,,Apjuoskim pynėm savo kraštą” rezultatų apibendrinimui bus surengta projekto metu sukurtų juostų, objektų interaktyvi paroda. Juostos bus eksponuojamos Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakulteto galerijoje, o vėliau eksponuojama Lietuvos regionų gimnazijose ir mokyklose bei miestų viešosiose erdvėse. Tuo būdu vyks veikla vaikams ir jaunimui, kurie bus ir parodų dalyviai, ir lankytojai.
Padėka
Tad visos mokyklos vardu dėkojame Jums brangūs organizatoriai už begalinę kantrybę mokyklos mokiniams! Didžiausią AČIŪ tariame Ukmergės Užupio pagrindinės mokyklos direktorei Reginai Razmienei, kad leido prisidėti prie šio įsimintino projekto sėkmės! O taip pat esame dėkingi šios nuostabios mokyklos mokytojai Audronei Vainauskienei, kad buvote ir esate kantriausia ir nuostabiausia mokytoja, kuri visada būna šalia.

Ugnė Baginskaitė, 8b klasės mokinė