Projekto “Secure internet, real freedom” susitikimas Bulgarijoje

Ukmergės Užupio pagrindinė mokykla dalyvauja tarptautiniame projekte “Secure internet, real freedom”. Projektas prasidėjo 2019 m. ir truks du metus. Projekte dalyvauja Lietuva, Bulgarija, Italija, Lenkija, Rumunija, Turkija ir Vengrija. Projekto koordinatoriai vengrai. Dalyvaudami projekte mokytojai kartu su mokiniais nagrinėja vartojimo internete įpročius, saugumo spragas, interneto svarbą kiekvieno vartotojo gyvenime ir kitus su saugumu virtualioje erdvėje susijusius klausimus.
Gruodžio 8 d. dvi mokyklos mokytojos: anglų kalbos mokytoja Inga Ilčiukienė ir projekto koordinatorė IT mokytoja Virgilija Markevičienė bei keturi mokiniai: Beata Aniūnaitė, Oresta Asipavičiūtė, Airidas Kostikas, Faustas Kačinskas išskrido į trumpalaikius moksleivių mainus Bulgarijoje.
Oro uoste mus maloniai pasitiko Bulgarijos koordinatorė Veselka Ivanova, kurios pagalba, naudodamiesi metro paslaugomis, pasiekėme Bulgarijos sostinę Sofiją.
Ankstų pirmadienio rytą, papusryčiavę viešbučio restorane, kartu su kitų šalių mokytojais ir mokiniais vykome į bulgarų mokyklą, kurios pavadinimas vaikams buvo netikėtas. Tai Indiros Gandi vardu pavadinta mokykla. Mus šiltai sutiko mokyklos direktorė, mokytojai ir mokiniai. Aktų salėje buvo rodomas filmukas apie Sofiją, mokyklą, šokami bulgarų nacionaliniai šokiai, dainuojamos dainos. Puikiai atsiskleidė jų nacionalinė dvasia. Po koncerto mokytojai rinkosi tarptautiniam susitikimui. Tuo tarpu mokiniai buvo suburti į įdomias dirbtuves, kur pristatinėjo savo mokyklas, bendravo ir pažindinosi tarpusavyje. Visi puikiai praleidome laiką.
Pailsėję ir geriau pažinę vienas kitą pradėjome antradienio dieną. O ji buvo tikrai įspūdinga. ryte moksleiviams vyko užsiėmimai saugaus interneto tema, o po pietų pažintinė išvyka po Sofiją. Gidės pagalba sužinojom miesto istoriją, apžiūrėjome įdomiausias sostinės Sofijos vietas…
Trečiadienį toliau tęsėme įžymių vietų lankymą. Šį kartą laukė įspūdinga diena nacionaliniame istorijos muziejuje. Visi galėjome apžiūrėti įspūdingas muziejaus erdves ir jo eksponatus. Po pažintinės ekskursijos muziejuje, mokiniai buvo pakviesti į dirbtuves, kur kiekvienas turėjo galimybę
papuošti šaką pagal bulgarų tradicijas. Bulgarai turi tradiciją puošti šakas prieš Kalėdas. Šakos puošiamos įvairiausių spalvų siūlais, džiovintais obuoliukais, skrudintais kukurūzais.
Vėliau mokiniai ir mokytojai keliavo į XIX amžiaus mokyklą ir mokėsi žąsies plunksna vedžioti kirilica parašytas raides ir slebizavoti (skaityti). Tuo mūsų diena nesibaigė.Po šakų puošimo pamokos vykome į šokolado dirbtuves. Gaminome, ragavome, klausėmės šokolado atsiradimo istorijos. Vakare bulgarų mokykloje vyko kultūrinis pažintinis šalių vakaras. Ko tik ten nebuvo: nacionalinių patiekalų, šokių, dainų…
Ketvirtadienį apsilankėme antrame pagal dydį Bulgarijos mieste Plovdiv. Aplankėme autentišką etnografinį bulgarų muziejų, pasivaikščiojome po senamiestį, pietavome restorane skanaudami nacionalinius bulgarų
patiekalus.
Penktadienį vykome į mokslinį muziejų skirtą mokiniams. Vaikai kartu su gide analizavo fizikos dėsnius ir matematinius galvosūkius. Vėliau patys galėjo visa tai išbandyti su muziejuje esančiais prietaisais.
Pabaigoje užsiėmimų vaikų laukė nuostabiausia dalis – tikri cheminiai bandymai: putojo kolbos, spjaudė ugnis, šaudė… Vaikai buvo nustebinti ir laimingi.
Gavę sertifikatus, dar ilgai nenorėjome skirstytis…
Projekto metu mokiniai susirado daug draugų, praplėtė savo akiratį. Tas nepakartojamas laikas praleistas kartu dar ilgai gyvens kiekvieno širdyje.